ConstructionTechnology

World Trade Center

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Původní World Trade Center byl velký komplex sedmi budov v Dolním Manhattanu, New York City, Spojené státy americké. To představovalo mezník dvojčat, která byla otevřena dne 4. dubna 1973, a byly zničeny při útocích z 11. září roku 2001 spolu se 7 World Trade Center. Ostatní budovy v komplexu byl vážně poškozen pádu dvojčat, a zřícení obou věží nakonec zničili i budovy 3; 4; 5 a 6.

V době svého dokončení, “Twin Towers” – původní 1 World Trade Center, na 1.368 stop (417 m); a 2 World Trade Center, u 1,362 stop (415 m) – byly nejvyšší stavby na světě. Ostatní budovy v areálu hotelu Marriott Světové obchodní centrum (WTC 3), 4, 5 WTC WTC WTC, 6, a 7 WTC. Všechny tyto budovy byly postaveny v letech 1975 a 1985, s náklady na výstavbu 400 milionů $ ($ 2,3 miliarda v roce 2014 dolary). Komplex byl umístěn v New Yorku finanční čtvrti a obsahoval 13.400.000 čtverečních stop (1.240.000 m2) kancelářských prostor.

World Trade Center zažil požár 13. února 1975, bombardování dne 26. února 1993, a loupeže dne 14. ledna 1998. V roce 1998, Port Authority rozhodla privatizovat World Trade Center, pronájmu budovy pro soukromé společnost pro správu, a získal nájemní smlouvy k Silverstein Properties v červenci 2001[/vc_column_text][vc_separator][vc_single_image image=”2417″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow” img_link_large=”yes”][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Západní část World Trade Center byl původně pod řekou Hudson, s pobřeží v blízkosti Greenwich Street. Na tomto pobřeží v blízkosti křižovatky Greenwich a bývalý Dey ulice.

Myšlenka o zřízení Světové obchodní centrum v New Yorku byl poprvé navržen v roce 1943. The New York legislatura státu schválila návrh zákona, kterým se zmocňuje New York guvernér Thomas E. Dewey začít rozvíjet plány na projekt, ale plány byly umístěny až v roce 1949. Během pozdních let 1940 a 1950, hospodářský růst v New Yorku byl koncentrován v Midtown Manhattan. Chcete-li pomoci stimulovat obnovu měst v Dolním Manhattanu, David Rockefeller navrhl, že Port Authority postavit World Trade Center v Dolním Manhattanu.

Plány na využití vyvlastnění a demolice obchodů ve Radio Row ohraničené ulicí Vesey, a západích ulic začala v roce 1961, kdy přístavní správa New Yorku a New Jersey se rozhodla stavět jako první na světě World Trade Center. Měli dvě možnosti: na východní straně v dolním Manhattanu, v blízkosti South Street Seaport; a západní straně, v blízkosti H & M stanice, Hudson Terminal. Původní plány, zveřejněny v roce 1961, které lze identifikovat místo podél East River na World Trade Center. Jako státní agentury, Port Authority měli zapotřebí schválení nových projektů guvernérů New Yorku a New Jersey. New Jersey guvernér Robert B. Meyner namítal proti New York získání projektu 335.000.000 $. Ke konci roku 1961, jednání s odstupující guvernér New Jersey Meyner.

 

.[/vc_column_text][vc_btn title=”Read more” style=”flat” color=”blue”][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=Jwc49cZKunQ” title=”Building the World Trade Center Towers”][vc_single_image image=”2424″ img_size=”medium” style=”vc_box_shadow_3d” css_animation=”left-to-right” title=”V-Ray WTC”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Dne 20. září 1962, Port Authority oznámila výběr Minoru Yamasaki jako hlavního architekt a Emery Roth & Sons jako přidružených architektů Yamasaki vymyslel plán, jak začlenit Twin Towers.; Yamasakiho Původní plán volal po věžích, které by měli 80 podlaží, ale pro splnění požadavku přístavnímu orgánu pro 10,000,000 čtverečních stop (930,000 m2) kancelářských prostor, budovy by se každý z nich má být 110 pater vysoký.

Hlavním limitujícím faktorem při budování do výšky přes 400 m je otázka výtahů:

Vyšší budova, jsou potřebné více výtahů  pro provoz budovy, které vyžadují více prostoru-náročné výtah bank.

Yamasaki a inženýři rozhodli použít nový systém s dvěma technickýma podlažími, kde ve  vestibulech lidé mohli přejít od A velkokapacitní express výtah na místní výtahy, která vedou do každého podlaží v řezu jádra. Tento systém byl inspirovaný systém Metrem v New Yorku, umožnila konstrukce na sebe místní výtahy v rámci stejného výtahové šachty.

Technické a přestupné stanice na výtahy se nacházeli ve 44. a 78. podlažím každé věže, tento systém umožnil využít výtahy, které mají být použity efektivně, zvyšuje množství využitelného místa na každém patře od 62 do 75 procent snížením počtu výtahových šachet. Celkem World Trade Center bylo 95 Express a místní výtahů.

Design Yamasaki pro World Trade Center, představen veřejnosti 18. ledna 1964, vyzval ke čtvercovým půdorysem přibližně 208 stop (63 m) v rozměru na každé straně. Budovy byly navrženy s úzkými okny kanceláře 18 palců (46 cm) široký, což mělo vyřešit strach z výšek, stejně jako jeho touhu, aby se stavební obyvatelé cítili bezpečně.  Návrh Yamasaki zahrnoval fasády budov stíněných z hliníkové slitiny.

Kromě dvojčat, plán komplexu World Trade Center zahrnuty čtyři další nízkopodlažních domů, které byly postaveny na začátku roku 1970. 47 podlaží 7 World Trade Center budova byla přidána v roce 1980, na sever od hlavního komplexu. Celkem, hlavní World Trade Center komplex obsazený 16-akrů (65.000 m2)

Strukturální strojírenská firma Worthington, Skilling, Helle a Jackson pracoval na realizaci Yamasaki designu, rozvoji okenních systém používaný v dvojčat. Inženýrství Katedra The Port úřadu sloužila jako základ inženýři, Joseph R. Loring & Associates jako elektrotechniků, a Jaroš, Baum a Bolles jako strojní inženýry. Tishman Realty & Construction Company byla generálním dodavatelem na projektu World Trade Center. Guy F. Tozzoli, ředitel Světové obchodní oddělení v Port Authority, a Rino M. Monti, přístavní správa je hlavní inženýr, dohlížel na projekt. Jako mezistátní agentury, Port Authority nebyl předmětem místních zákonů a předpisy města New York, včetně stavebních kódů. Nicméně strukturální inženýři z World Trade Center skončil následující pracovní verze nových 1968 stavebních předpisů.

Konstrukce okenních systémů, dříve představený Fazlur Khan, byl nový přístup, který umožnil více plány otevřeného patra než tradičním designu, který distribuované sloupce celém interiéru, aby podpořila budování zatížení. World Trade Center věže používány s vysokou pevností, nosných obvodové ocelových sloupů zvaných Vierendeelův vazníky, které byly rozloženy úzce spolu tvořit tuhou stěnovou konstrukci, podporuje prakticky všechny boční zátěží, jako jsou zatížení větrem, a sdílení zátěže gravitace s jádrové sloupy.

Struktura obvodu, obsahující 59 sloupců na straně byla konstruována s rozsáhlým využitím prefabrikovaných modulových dílů, z nichž každý se skládá ze tří sloupců, tři patra vysokých, propojených Parapet deskami. Parapet Destičky byly přivařeny k sloupců k vytvoření modulární kusy off -site na dílně. Přilehlé moduly byly sešroubované s spojkami vyskytující se v polovině rozpětí sloupů a parapetech. Tyto desky byly Parapet se nachází v každém patře, přenos smykového napětí mezi sloupy, které jim umožní pracovat společně v odporu vůči boční zatížení. Spáry mezi moduly byly rozloženy ve svislém směru, tak, aby se sloupec spojky mezi sousedními moduly nejsou ve stejném patře[/vc_column_text][vc_btn title=”Read more” style=”flat” color=”blue”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Jádro věží, kde se  umístily výtahy a užitné šachty, toalety, tři schodiště a další podpůrné prostory. Jádrem každé z věží byla pravoúhlá plocha 87 135 stop (27 od 41 m) a obsahoval 47 ocelových sloupů spuštěné z podloží na vrchol věže. Velký, sloupec-volný prostor mezi obvodu a jádrem byla překonána tím, že prefabrikované podlahové vazníků. Podlahy podporován jejich vlastní hmotnosti, stejně jako provozní zatížení, které poskytují boční stabilitu, aby vnější stěny a distribuci zatížení větrem mezi vnější stěny. Podlahy se skládala ze 4 palce (10 cm), tenké lehké betonové desky uloženy na skládaný oceli palubě. Mřížka lehkých překlenovacích krovů a hlavní vazníky podporovány podlahy. Nosníky připojené k obvodu střídavě sloupy a byli na 6 stop 8 palců (2,03 m) středu. Horní akordy vazníků byly přišroubovány na sedadla přivařeny k cviklech na vnější straně a kanálem přivařeny k sloupy jádra na vnitřní stranu. Podlahy byly napojeny na obvodových Parapet desek s viskoelastickými klapek, které pomohly snížit množství houpat pociťují výstavbou obyvatele.

Vazníky (nebo “výložníku nosníky”) se nachází od 107. podlahy do horní části budovy byly navrženy tak, aby podporovaly konstrukci vysoké komunikační antény na vrcholu každé budově. Pouze WTC 1 (severní věž) měla anténou umístěnou.; ts bylo přidáno v roce 1978.  Příhradový systém se skládal ze šesti vazníků podél podélné osy jádra a čtyři podél krátké osy. Tento krov systém umožnil nějaké zatížení přerozdělení mezi obvodem a sloupy jádra a podporoval vysílací věž.

Konstrukce stropu, ocelového jádra a obvodové sloupy chráněné s nástřikem žáruvzdorného materiálu, vytvořil relativně lehkou strukturu, která by se měla houpat více v reakci na větru v porovnání s tradiční strukturou, jako je Empire State Building, které mají silný, těžké zdivo pro ohnivzdornou ocelových konstrukčních prvků. Během procesu návrhu, tunelové testy větru byly provedeny navázat návrh zatížení větrem, věže World Trade Center by mohly být vystaveny, a strukturální reakce na tyto síly. Experimenty také byly provedeny na posození, jak moc se bude budova vychylovat; Nicméně, mnoho předmětů zkušený závratě a jiné nežádoucí účinky. Jedním z hlavních inženýrů Leslie Robertson pracovali s kanadským inženýrem Alan G. Davenport rozvíjet vysokoelastické tlumiče absorbovat některé houpat. Tyto vysokoelastické tlumiče, jak se používá v struktur na spojích mezi podlahovými vazníků a obvodových sloupů spolu s některými dalšími konstrukčních úprav, snížení stavební houpat na přijatelnou úroveň.

o.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

 

V březnu 1965, Port Authority začala pořízení majetku na místě Světového obchodního centra. Demoliční práce začaly 21. března 1966, pro vymazání třináct čtverečních bloky nízkých vzestup budovy v Radio Row na stavbu World Trade Center. Průkopnický pro výstavbu World Trade Center se konalo dne 5. srpna 1966.

Základy World Trade Center byla umístěna na skládku s podložím 65 stop (20 m) níže. Pro konstrukci World Trade Center, bylo nutné vybudovat “vanu”, s izolační zdi kolem West Street, aby voda z řeky Hudson neprotekla do stavby. Metoda Kaše vybraný hlavní inženýr Port úřadu, John M. Kyle, Jr., zapojený do kopání příkopu, a jak ražba, vyplnění prostoru s “kaše” směs skládající se z bentonitu a vody, který zapojen otvory a držena podzemní vody ven. Když byl příkop vykopán, ocelová klec byla vložena a beton se vlil do klece. Tento proces trval čtrnáct měsíců pro suspenze stěny, které mají být dokončeny. Bylo nutné před ražbou materiálu. Byly použito 1.200.000 kubických yardů (920.000 m3) materiál vytěžený (spolu s dalšími výplně a vybagrovat materiálu), rozšířit Manhattanský břeh přes West Street a vytvoření Battery Park City.

V lednu 1967, Port Authority udělil 74000000 $ ve smlouvách o různých dodavatelů oceli, a Karl Koch byl najat, aby postavit oceli. Tishman Realty & Construction byl najat v únoru 1967 dohlížet na výstavbu projektu. Konstrukce byly zahájeny práce na severní věži (1) v srpnu 1968; stavba na jižní věže probíhala od ledna 1969. Původní Hudson Tubes (dráha metra), nesoucí PATH vlaky do Hudson Terminal, zůstal v provozu jako zvýšené tunelech v průběhu stavebního procesu až do roku 1971, kdy byla postavena nová stanice.

Zálivka z obřad 1 WTC (Severní věž) se konalo dne 23. prosince 1970, zatímco 2 WTC Ceremonie (Jižní věž) došlo později 19. července 1971. První nájemníci se přestěhoval do severní věže v prosinci 1970; Jižní věž přijala nájemníky v lednu 1972. Když bylo Světové obchodní centrum dokončeno, celkové náklady na přístavní orgány dosáhly $ 900 milión. Přestřižení pásky bylo 4. dubna 1973.

.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”2426″ alignment=”right” style=”vc_box_shadow_3d” css_animation=”right-to-left” img_link_large=”yes”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”V číslech” title_align=”separator_align_left” align=”align_left”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Rozměry budovy: 208 stop (63 m) (a*a)

Výška podlaží kanceláří: 6 stop 8 palců (2,03 m).

Úzká okna kanceláře: 18 palců (46 cm)

Technické podlaží: 44. a 78. podlaží

Počet výtahů: 95

Struktura obvodu obsahuje: 59 sloupců prefabrikovaných dílů, počtem 3 sloupců na tři podlaží

Šířka jádra: 41,8 m (137,139 ft.)

Hloubka jádra: 26,52 m (87,008 ft.)

Obvod počet sloupců: 236 (59 na každé straně)

Jádro počet sloupců: 47

Výška každého podlaží: 3,6576 m (12 ft.)

Obvodová rozteč sloupce: 1,02 m (3,346 ft.)

Počet dlouhých rozpětí vazníků: 60 (30 na každé straně)

Počet krátkém krovů: 28 (14 na každé straně) 

Krov odstup:  2,04 m (6,693 ft.)

Počet příčných vazníků: 8

Příčná rozteč krovu: 4,08 m (13,386 ft.)

 

Jádrem každé z věží byla obdélníková plocha 87.135 stop (27 – 41 m) a obsahovala 47 ocelových sloupů spuštěné z podloží na vrchol věže.

Podlaha: se skládala ze 4 palců (10 cm) tenké lehké betonové desky.

Hat vazníky: od 107. podlaží k horní části budovy byly navrženy tak, aby podporovaly vysoké komunikační antény na vrcholu každé budově.

Plánování: 5. srpen 1966

Stavba:

  • 1 WTC: srpen 1968 – 23.prosince 1970
  • 2 WTC: leden 1969 – 19 červen 1971
  • 3 WTC: prosinec 1979 – červenec 1981
  • 4, 5, 6 a WTC: 1970 – 1975
  • 7 WTC: 1983 – květen 1987

Otevřeno: 4. dubna 1973

Světové prvenství: 1971 – 1973

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5224″ img_size=”medium” alignment=”right” style=”vc_box_shadow” onclick=”link_image” css_animation=”fadeIn”][vc_single_image image=”5225″ img_size=”medium” alignment=”right” style=”vc_box_shadow” onclick=”link_image” css_animation=”fadeIn”][vc_single_image image=”5226″ img_size=”medium” alignment=”right” style=”vc_box_shadow” onclick=”link_image” css_animation=”fadeIn”][vc_single_image image=”5227″ img_size=”medium” alignment=”right” style=”vc_box_shadow” onclick=”link_image” css_animation=”fadeIn”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”Teroristické útoky 11. září 2001″ title_align=”separator_align_left” align=”align_left”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Anglická verze BBC videa zde[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=uDJ8FDjr7jU” align=”center” title=”1. část”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=0-u7rzPZKbw” align=”center” title=”2. část”][/vc_column][/vc_row]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare