Transamerica Pyramid

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Americký architekt William Pereira dostal zakázku na projekt centrály jedné z nejvýznamnějších finančních společností Ameriky, Transamerica Corporation, rozhodl se, že dá tomuto mrakodrapu tvar jehlanu. Svou volbu vysvětloval třemi důvody. Tento tvar mu zaprvé umožnil obejít předpisy, které upravují výšku budovy ve vztahu k půdorysné ploše, kterou zabírá, zadruhé poskytuje více světla a vzduchu na úrovni ulice a zatřetí proměňuje mrakodrap v reklamu, upozorňující na moc společnosti Transamerica Corporation.

Pereirova stavba se lišila od všech ostatních mrakodrapů postavených do té doby ve Spojených státech, které byly v internacionálním stylu a měly formu čistého hranolu podobajícího se krystalu. Stavba se prezentovala jako idol, jako symbol a propagovala určité poslání. K této modifikaci architektury v raných sedmdesátých letech došlo v okamžiku velké změny jak v architektuře (1959-1969), v sociálních i politické oblasti začínala pozbývat důležitosti úcta k životnímu prostředí.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]V 70. letech byl volnější přístup k informacím, uvolnil se životní styl a lidé si začali představovat futuristická velkoměsta. Za této kulturní situace se i architektura osvobodila od dogmat minulosti a nové formální experimenty se pokusily do architektonického díla začlenit i jiné umělecké obory, zejména sochařství. Mrakodrap Transamerica Pyramid vyrostl z prostředí tohoto pozdně modernistického architektonického formalismu. Nebyl však příznivě přijat veřejností, která jej považovala za těžkopádný a vybočující z kontextu.

San Francisco, kde je mnoho staveb v historizujících stylech, patří k těm americkým velkoměstům, která jsou značně hrdá na svou historii. Má ze všech takových měst nejpřísnější předpisy, aby mohlo kontrolovat plánování a výstavbu nových budov. První plán urbanistického rozvoje města z roku 1839 byl založen na pravoúhlé sítí, která byla bez velkého uvažování položena na orografii této oblasti. Jedním ze základních charakteristických znaků San Francisca je jeho krajina. Má příkré ulice, vedoucí z kopce do kopce, architekturu v eklektickém stylu a mosty vedoucí křížem krážem přes záliv.

Mrakodrap Transamerica Pyramid, který stojí v obchodní čtvrti mezi Montgomery Street a Colombus Avenue, je dnes viditelný z každého místa ve městě a stal se jedním z jeho symbolů. Protože se tato věžová stavba nachází v zóně, kde často dochází k zemětřesením, byla navržena s použitím antiseizmických technik.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”2585″ img_size=”medium” alignment=”right” css_animation=”right-to-left” img_link_large=”yes”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Podnož budovy, mezi druhým a pátým podlažím, tvoří dvacet spojených rovnoramenných čtyřstěnů připojených k základům ocelovými nosníky, které vytvářejí pevný prostorový nosník. Nad těmito čtyřstěny se zvedá průčelí mrakodrapu viditelné z exteriéru, charakterizované plnými horizontálními pásy vytvořenými ze speciální tvrzené pasty z křemenného písku a z řad oken. na samém vrcholu budovy, kde je prostor příliš malý na to, aby tam mohly být kanceláře, je umístěna vyhlídka v 27. podlaží. Obložení budovy je souvislé, stejně jako na dvou křídlech jehlanu, v nichž jsou výtahy a nouzová schodiště.

Umístění výtahů a schodišť je spíše důsledkem logistické formálnosti než ekonomického řešení. V tomto smyslu, že výtahy by se stoupající se výškou budovy měly vyžadovat stále méně prostoru. Přes mnohé protesty které vyvolala během své výstavby, se tato věžová stavba po čase stala symbolem města a většina obyvatel San Franciska ji nyní akceptuje s uznává jako orientační bod.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”bottom-to-top”]

[table id=2 /]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare