TutorialsV-Ray

Jak vytvořit lano či kabel v 3ds maxu?

1V dnešním díle tu budeme mít jednoduší úkol, jedná se o vytvoření kabelu pro různé provedení. Budu vytvářet síťový kabel, ale pomocí textur si můžeme určit co budou jednotlivá vlákna představovat.

1.) Nejprve si vytvoříme 5 žilový kabel si vytvoříme. V nové projektu si musíme nejprve vytvořit nějaké vodítko, které nám bude představovat lano, já si ho pojmenuji “lanko” na které pak navinu celý svazek drátů. v Modify >Helix , vytvoříme si klubíčko drátů, k tomu nám pomůže funkce Helix, helix si můžeme různě nastavovat, my si ho nastavíme tak aby radius 1 = 0,3m  a radius 2 = 0,27m; výška 0,001 m; Turns (závity) = 30; Bias = -0,22

232.) Nyní vytvoříme kružnice, které budou sloužit jako žíly kabelu Shapes / Splines > Circle Vytvořte si nyní 5 kružnic, tyto kružnice vytvořte tak aby tvořily osu x a y, poté klikněte pravým tlačítkem myši na Circle a vyberte možnost Editable Spline v Selection zatrhněte možnost Segment a v Geometry Attach Mult. poté vyberte jenom kružnice a připojte je do jednoho souboru. ( viz obrázek 2 a 3)

3.) Další krok bude přenesení vlastnosti šablony kružnic na samotný Helix, klikněte na Helix a potom jděte do prvého menu a vyberte v Geometry / Compound Objects > Loft v Creatiom Method klikněte na Get Shape a 1. klikněte na kružnice, po té se vám přenesou vlastnosti kružnic na helix, úprava počtu vektorů je Path Parameters, ale nás bude zajímat Skin Parameters:

  • zatrhněte si políčko Optimize Shapes
  • 4Shape steps 5
  • Path steps 29

5

7

4.) Klikněte na Modify a ve funkcích Deformace si nejprve upravíme Scale = hodnoty jsem si vybral na 27. nyní vybereme možnost Twist = zde musíme vytvořit hodnoty tak velké v závislosti na dálce závitu helixu bude twist = 3000

5.) Nyní si vložíme textury na jednotlivé žíly Hnědá, Černá, Šedá, Modrá, Zeleno-žlutá

Tags:

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare